Bu madde henüz onaylanmamıştır.
Temel Hak ve Özgürlükler
Ana Kategori(ler) | Siyasi (Aktif) Sosyal (Pozitif) Kişisel (Negatif) | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Koruma Mekanizması | Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru | ||||||||
Olağanüstü Hâl Koruması | Anayasa Madde.15 | ||||||||
Sınırlandırma Kuralı | Anayasa Madde.13 | ||||||||
Hukuki Dayanak | 1982 Anayasası | ||||||||
Temel hak ve özgürlükler, bireylerin insan olmalarından kaynaklanan, devlete ve diğer bireylere karşı korunan, anayasal güvence altına alınmış temel yetki ve menfaatleri ifade eder. Kavram, tarihsel süreç içerisinde bireyin devlet otoritesi karşısında korunması ihtiyacından doğmuş ve zamanla sosyal, ekonomik ve siyasi boyutlar kazanarak genişlemiştir. Türk anayasa hukukunda temel hak ve özgürlükler, en kapsamlı şekilde 1982 Anayasası'nın ikinci kısmında düzenlenmiştir. Bu haklar, bireyin maddi ve manevi varlığını geliştirmesi için zorunlu olan asgari koşulları sağlar ve demokratik hukuk devletinin temelini oluşturur.
Anayasa hukukunda temel hak ve özgürlükler, genellikle Jellinek'in statü teorisine dayanarak üç ana kategoriye ayrılmaktadır. 1982 Anayasası da bu klasik sınıflandırmayı benimsemiştir.
Kişisel haklar, bireyi devlete ve topluma karşı koruyan, devletin müdahale edemeyeceği özel alanı belirleyen haklardır. Bu nedenle "koruyucu haklar" olarak da adlandırılırlar. Yaşama hakkı, kişi dokunulmazlığı, özel hayatın gizliliği, din ve vicdan hürriyeti, ifade hürriyeti, bilim ve sanat hürriyeti ile mülkiyet hakkı bu grupta yer alır. Bu haklar, devletin negatif bir tutum sergilemesini, yani bireyin alanına müdahale etmemesini gerektirir.
Bireylerin devletten olumlu bir edimde bulunmasını, bir hizmet veya yardım sağlamasını talep edebildikleri haklardır. "İsteme hakları" olarak da bilinen bu kategori; eğitim ve öğrenim hakkı, çalışma hakkı, sendika kurma hakkı, sağlık hakkı, sosyal güvenlik hakkı ve ailenin korunması gibi hakları içerir. Devlet, bu hakları hayata geçirmek için ekonomik ve sosyal kaynaklarını kullanmakla yükümlüdür, ancak bu yükümlülük mali kaynakların yeterliliği ile sınırlıdır.
Vatandaşların devlet yönetimine katılmasını sağlayan haklardır. "Katılma hakları" olarak anılan bu grupta; seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı, parti kurma hakkı, kamu hizmetine girme hakkı, dilekçe hakkı ve bilgi edinme hakkı yer almaktadır. Bu hakların kullanımı genellikle vatandaşlık bağına bağlanmıştır.
Temel hak ve özgürlüklerin anayasal düzen içerisinde dengeli bir şekilde korunması, hukuk devletinin temel gerekliliklerinden biridir.
Temel hak ve özgürlükler mutlak değildir ve kamu düzeni, genel ahlak, genel sağlık veya başkalarının haklarının korunması gibi meşru nedenlerle sınırlandırılabilir. Ancak bu sınırlandırma, anayasal güvenceler altında ve belirli kurallara tabi olarak yapılmalıdır. 1982 Anayasası'nın 13. maddesi, sınırlandırma rejiminin temel çerçevesini çizer.
Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Sınırlandırma şu ilkelere uygun olmalıdır:
Savaş, seferberlik veya olağanüstü hâl gibi kriz dönemlerinde, temel hak ve özgürlüklerin kullanılması kısmen veya tamamen durdurulabilir. Anayasa'nın 15. maddesine göre bu durdurma işlemi, milletlerarası hukuktan doğan yükümlülüklerin ihlal edilmemesi ve durumun gerektirdiği ölçüde yapılması şartlarına bağlıdır. Ancak her halükarda yaşama hakkı, maddi ve manevi varlığın bütünlüğü, din ve vicdan hürriyeti ile masumiyet karinesi gibi "çekirdek haklara" dokunulamaz.
Temel hakların ihlaline karşı idari, siyasi ve yargısal yollar öngörülmüştür. En etkili güvence yargısal korumadır. Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı (Anayasa m. 148), temel hakları ihlal edilen bireylerin iç hukuk yollarını tükettikten sonra başvurabileceği olağanüstü bir kanun yoludur. Ayrıca uluslararası alanda denetim mekanizmaları da hakların korunmasında önemli işlevlere sahiptir.
Temel hak ve özgürlükler, insan onurunun anayasal düzeyde vücut bulmuş hâlidir. 1982 Anayasası ve ilgili doktrin çerçevesinde bu haklar, hem bireyi devlete karşı koruyan bir kalkan hem de devletten olumlu eylemler talep etmesini sağlayan bir araçtır. Bu hakların sınırlandırılması ve korunması rejimi, anayasal demokrasinin ve hukuk devleti ilkesinin ne ölçüde işlediğinin en önemli göstergelerinden biridir.
Aliefendioğlu, Yılmaz. "Temel Hak ve Özgürlükler." Amme İdaresi Dergisi. Erişim 16 Mart 2026.https://ammeidaresi.hacibayram.edu.tr/documents/article/1/24/3/2_aliefendioglu.pdf.
Kili, Suna. "Anayasalarımızda Temel Hak ve Özgürlükler." Anayasa Yargısı Dergisi. Erişim 16 Mart 2026.https://www.anayasa.gov.tr/media/4849/kili.pdf.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasası. Ondokuz Mayıs Üniversitesi. Erişim tarihi: 17 Mart 2026.https://avys.omu.edu.tr/storage/app/public/haydin/64392/Anayasada%20temel%20hak%20ve%20%C3%B6zg%C3%BCrl%C3%BCkler.pdf
Soysal, Mümtaz. "Anayasanın Anlamı." Anayasa Yargısı Dergisi. Erişim 16 Mart 2026.https://ayam.anayasa.gov.tr/media/6359/msoysal.pdf.
Topuzkanamış, Şafak Evran. "Temel Hak ve Özgürlüklerin Sınırlandırılması." Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi. Erişim 16 Mart 2026.https://hukuk.deu.edu.tr/wp-content/uploads/2019/09/SAFAK-EVRAN-TOPUZKANAMIS.pdf.
Türkiye Cumhuriyeti. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası. Kanun Numarası: 2709, Kabul Tarihi: 18 Ekim 1982. Erişim 16 Mart 2026.http://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.2709.pdf.
Temel Hak ve Özgürlükler
Ana Kategori(ler) | Siyasi (Aktif) Sosyal (Pozitif) Kişisel (Negatif) | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Koruma Mekanizması | Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru | ||||||||
Olağanüstü Hâl Koruması | Anayasa Madde.15 | ||||||||
Sınırlandırma Kuralı | Anayasa Madde.13 | ||||||||
Hukuki Dayanak | 1982 Anayasası | ||||||||
Henüz Tartışma Girilmemiştir
"Temel Hak ve Özgürlükler" maddesi için tartışma başlatın
Temel Hak ve Özgürlüklerin Sınıflandırılması
Kişisel Haklar ve Özgürlükler (Negatif Statü Hakları)
Sosyal ve Ekonomik Haklar (Pozitif Statü Hakları)
Siyasi Haklar ve Ödevler (Aktif Statü Hakları)
1982 Anayasası'nda Temel Hak ve Özgürlüklerin Sınırlandırılması
Sınırlandırmanın Şartları
Temel Hak ve Özgürlüklerin Durdurulması
Temel Hak ve Özgürlüklerin Korunması
Sonuç
Bu madde yapay zeka desteği ile üretilmiştir.