---
title: Yedi Uyuyanlar Mağarası
slug: yedi-uyuyanlar-magarasi-277cc
url: /detay/yedi-uyuyanlar-magarasi-277cc
type: article
language: Türkçe
entity:
  primary: Yedi Uyuyanlar Mağarası
  type: article
  disambiguation: İzmir Selçuk'taki Yedi Uyuyanlar Mağarası: Tarihi efsane ve doğal güzellik.
  categories:
    - name: Seyahat Ve Turizm
      slug: seyahat-ve-turizm
      url: /kategori/seyahat-ve-turizm
    - name: Tarih
      slug: tarih
      url: /kategori/tarih
  tags:
    - Yedi Uyuyanlar
    - Mağara
    - Efsane
    - Selçuk
    - Tarihi Miras
author: Zeynep Şule Bingöl
created_at: 2025-06-08T20:59:12.217210+03:00
updated_at: 2025-06-08T23:17:02.619321+03:00
image: https://cdn.t3pedia.org/media/uploads/2025/06/08/LmqvfdGICyPnsaaX8CKAuNyewsF4C4is.jpg
---

# Yedi Uyuyanlar Mağarası

<!-- CONTEXT: KURE Information Cards for "Yedi Uyuyanlar Mağarası" -->

## KURE Information Cards

### KURE Information Card: Yedi Uyuyanlar Mağarası

![gg.jpg](https://cdn.t3pedia.org/media/uploads/2025/06/08/MUAB2HDrdFXQmQGKdjoXtVp4rw6uJnL3.jpg)

| Field | Value |
|-------|-------|
| Ulaşım(lar) | Özel araç veya yürüyüş |
| İlgili Kurumlar | Kültür ve Turizm Bakanlığı, Selçuk Belediyesi |
| Turizm Türü | İnanç turizmi, kültür turizmi |
| Koordinat(lar) | Yaklaşık 37.9391° N,27.3413° E |
| Konum | Selçuk,Türkiye,İzmir |

<!-- CONTEXT: Article Content for "Yedi Uyuyanlar Mağarası" -->

## Article Content

**Yedi Uyuyanlar Mağarası**, Türkiye’nin [İzmir](/tr/detay/izmir-f24b5/llms.txt) iline bağlı [Selçuk](/tr/detay/selcuk-ephesus-museum-eb076/llms.txt) ilçesinde bulunan, tarihî ve kültürel öneme sahip doğal bir yapıdır. Bölge, Yedi Uyuyanlar efsanesi ile ilişkilendirilmektedir. Bu mağara, antik çağlardan günümüze ulaşan tarihî süreçlerin izlerini taşımaktadır.

### **Tarihî ve Kültürel Bağlam**

Yedi Uyuyanlar efsanesi, İslam ve Hristiyanlık gibi farklı inanç sistemlerinde yer alan ortak bir motif olarak kabul edilmektedir. Anadolu’da bulunan bu mağara, efsanede geçen yedi genç ile ilişkilendirilmiştir. Efsaneye göre, Roma döneminde zulüm gören yedi genç, inançlarından vazgeçmeyerek bir mağaraya sığınmış ve uzun süre uykuya dalmıştır. Bu durum, dönemin toplumsal ve dinî koşullarına işaret etmektedir. Efsane, bölgenin tarihî ve kültürel mirasının önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

![Image](https://cdn.kureansiklopedi.com/media/uploads/2025/06/08/keUaaBurTmvLfhZIAEOG3tHHdsu84tk4.jpg)
*Mağaranın Kuş Bakışı Görünümü (AA)*

### **Coğrafi Konum ve Doğal Özellikler**

[Yedi Uyuyanlar Mağarası](/tr/detay/yedi-uyuyanlar-magarasi-d1625/llms.txt), İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında, doğal kireçtaşı kayalıkları arasında yer almaktadır. Mağara, jeolojik süreçler sonucunda oluşmuştur. Bölge, Akdeniz iklimine sahiptir ve çeşitli bitki türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu özellikler, mağaranın hem jeolojik hem de biyolojik açıdan önemli bir alan olduğunu göstermektedir.

![Image](https://cdn.kureansiklopedi.com/media/uploads/2025/06/08/mYcStPAXN2TMQ3geRnvgM3YhwMs18fOv.jpg)
*Yedi Uyuyanlar Mağarası (Kültür Portalı)*

### **Arkeolojik ve Turistik Önemi**

Mağara çevresinde gerçekleştirilen arkeolojik araştırmalar, bölgenin tarih boyunca farklı uygarlıklar tarafından kullanıldığını ortaya koymaktadır. Bu bulgular, mağaranın tarihî süreç içerisinde yerleşim veya ibadet alanı olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Yedi Uyuyanlar Mağarası, Selçuk ve çevresinde turizme katkı sağlayan önemli noktalar arasında yer almaktadır. Ziyaretçiler, [mağarayı](/tr/detay/cehennemagzi-caves/llms.txt) tarihî bağlamda inceleme amacıyla ziyaret etmektedir.

![Image](https://cdn.kureansiklopedi.com/media/uploads/2025/06/08/Y5Dg9wGMTbgSJRR124CQS7j3nGAMcKGK.jpg)
*Mağaranın İçten Bir Görünümü (Kültür Portalı)*

### **Koruma Çalışmaları ve Sürdürülebilir Turizm**

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yerel yönetimler, mağaranın doğal ve tarihî özelliklerinin korunması için çeşitli projeler yürütmektedir. Ziyaretçi sayısının kontrolü ve çevresel etkilerin azaltılması için önlemler alınmaktadır. Bölgeye yönelik oluşturulan yürüyüş yolları ve bilgilendirme panoları, ziyaretçi bilgilendirmesini sağlamaktadır. [Sürdürülebilir turizm](/tr/detay/etik-ve-surdurulebilir-turizm-bcdc5/llms.txt) kapsamında, mağaranın hem doğal hem de kültürel değerlerinin korunması amaçlanmaktadır.

[YouTube Video](https://www.youtube.com/watch?v=j-yOyeQH8G0)
*Yedi Uyuyanlar Mağarası Tanıtılıyor (Türkiye'yi Geziyorum)*

<!-- CONTEXT: Academic Sources and References for "Yedi Uyuyanlar Mağarası" -->

## Academic Sources and References

1. Anadolu Ajansı. “Yedi Uyuyanlar ve Zeus Mağaraları Turizme Katkı Sağlıyor.” Anadolu Ajansı. Erişim Tarihi: 8 Haziran 2025. https://www.aa.com.tr/tr/dosya-haber/yedi-uyuyanlar-ve-zeus-magaralari-turizme-katki-sagliyor/3068871.Kültür ve Turizm Bakanlığı. “Selçuk’ta Yedi Uyurlar Efsanesi.” Kültür ve Turizm Bakanlığı. Erişim Tarihi: 8 Haziran 2025. https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/izmir/kulturatlasi/selcukta-yedi-uyurlar-efsanesi.Kültür ve Turizm Bakanlığı. “Yedi Uyuyanlar Mağarası.” Kültür ve Turizm Bakanlığı. Erişim Tarihi: 8 Haziran 2025. https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/izmir/gezilecekyer/yedi-uyuyanlar-magarasi.Türkiye'yi Geziyorum. “ İzmir Yedi Uyuyanlar Mağarası Tanıtım Filmi.” Türkiye'yi Geziyorum Youtube Kanalı. Erişim Tarihi: 8 Haziran 2025. https://www.youtube.com/watch?v=j-yOyeQH8G0.

<!-- CONTEXT: Related Articles for "Yedi Uyuyanlar Mağarası" -->

## Related Articles

- [Damlataş Mağarası ](//detay/damlatas-magarasi-9578a/llms.txt)
- [Tekkeköy Mağaraları](//detay/tekkekoy-magaralari-c0db2/llms.txt)
- [Kırıkkale Sulu Mağara](//detay/kirikkale-sulu-magara-74e43/llms.txt)
- [Keloğlan Mağarası](//detay/keloglan-magarasi-49331/llms.txt)
- [Os Şelalesi](//detay/os-selalesi-d69bc/llms.txt)
- [Buzluk Mağarası](//detay/buzluk-magarasi-82cd4/llms.txt)