---
title: Yamula Patlıcanı
slug: yamula-patlicani-d2480
url: /detay/yamula-patlicani-d2480
type: article
language: Türkçe
entity:
  primary: Yamula Patlıcanı
  type: article
  disambiguation: Kayseri'nin eşsiz Yamula patlıcanı; coğrafi işaretli, lezzetli, çekirdeksiz.
  categories:
    - name: Ekoloji, Botanik Ve Zooloji
      slug: ekoloji-botanik-ve-zooloji
      url: /kategori/ekoloji-botanik-ve-zooloji
    - name: Gastronomi
      slug: gastronomi
      url: /kategori/gastronomi
    - name: Genel Kültür
      slug: genel-kultur
      url: /kategori/genel-kultur
  tags:
    - Meyve Özellikleri
    - Yemliha Kasabası
    - Yamula Patlıcanı
    - Mikroklima
    - coğrafi işaret
author: Melahat Pamuk
created_at: 2025-09-14T00:01:21.293152+03:00
updated_at: 2025-09-14T00:44:51.011249+03:00
image: https://cdn.t3pedia.org/media/uploads/2025/09/13/hLlAX8XfJjHUuoVXKyjwZOUAN2YXjVQ5.jpeg
---

# Yamula Patlıcanı

<!-- CONTEXT: KURE Information Cards for "Yamula Patlıcanı" -->

## KURE Information Cards

![574bc2ed-1ac1-427d-9bcb-47e3de47e2d3.jpeg](https://cdn.t3pedia.org/media/uploads/2025/09/13/QcHtTftEmImmDOKcB6yIDSwgJYBG1gFa.jpeg)
*Yamula Patlıcanı*

| Field | Value |
|-------|-------|
| Ürün / Ürün Grubu(ları) | İşlenmiş ve İşlenmemiş Meyve ve Sebzeler ile Mantarlar |
| Tescil Numarası(Metin) | 138 |
| Coğrafi İşaret Türü(leri) | Menşe Adı |
| Başvuru Yapan/Tescil Ettiren(ler) | Kocasinan Belediyesi |
| Tescil Tarihi(Metin) | 25.02.2010 |
| Coğrafi Sınır(lar) | Kayseri İli,Yemliha Kasabası ve Yamula Barajı çevresi,Kocasinan İlçesi |

<!-- CONTEXT: Article Content for "Yamula Patlıcanı" -->

## Article Content

**Yamula patlıcanı**, [Kayseri](/tr/detay/kayseri-il-3/llms.txt)’nin [Kocasinan](/tr/detay/kocasinan-ilce-61054/llms.txt) ilçesine bağlı Yemliha Kasabası ve çevresinde yetiştirilen, bölgenin iklimsel ve toprak özellikleriyle bütünleşmiş, kendine özgü tat ve aroma özellikleri taşıyan bir patlıcan çeşididir. 27 Kasım 2007 tarihinde "menşe adı" olarak tescillenmiş ve coğrafi işaretle koruma altına alınmıştır.

Yemliha kasabası ve Yamula Barajı çevresi, patlıcan tarımında sahip olduğu mikroklima, verimli toprak yapısı ve uzun yıllara dayanan tarımsal gelenekleriyle ürünün yetiştirildiği tek bölge olarak öne çıkar. Yamula patlıcanının üretimi ve tanıtımı, 1997 yılından itibaren düzenlenen festivallerle bölgenin kültürel hayatının da önemli bir parçası haline gelmiştir.

![Image](https://cdn.kureansiklopedi.com/media/uploads/2026/02/11/yamula-patlicani-d2480-thumbs_b_c_913d6ca2808d5d0d9c116c363d2428b6.jpg)
*Yamula Patlıcanı (Anadolu Ajansı)*

### **Bitkisel Özellikler**

[Yamula patlıcanı](/tr/detay/yamula-eggplant-b67cf/llms.txt) bitkisi, ortalama 70–80 cm boylanabilen bir yapıya sahiptir. Gövde ve dallar hafif tüylü olup, yaprak kenarları düz veya hafif dalgalıdır. Antosiyanin renklenmesi gövdede ve genç yapraklarda görülür. Çiçekler mor renklidir.

#### **Meyve Özellikleri**

- **Şekil:** Uzunca ve yumurtamsı-silindirik formda.
- **Uzunluk:** 14–17 cm.
- **Çap:** 5–6,5 cm.
- **Kabuğu:&#32;**Parlak, açık mor (leylak tonu), ince yapılı ve beyaz çizgilidir.
- **Çekirdek yapısı:&#32;**Meyve içi beyazımsı, çekirdeksiz ya da çok az çekirdekli. Erken dönemde fizyolojik olgunluğa ulaştığından kabuk sertleşmez.
- **Tat:** Acılık bulunmaz, kabuk ve lif dokusu yumuşaktır. Bu nedenle tüketim açısından kolaylık sağlar.

### **Ürünün Ayırt Edici Özellikleri**

Yamula patlıcanını diğer patlıcan çeşitlerinden ayıran temel özellikler:

- Meyve kabuğunun açık mor ve beyaz çizgili görünümü,
- Meyve içinin beyazımsı renk ve çekirdeksiz yapısı,
- Acılık ve liflenme olmaması,
- Hasat döneminde erken olgunlaşma özelliğidir.

Ürünün yetiştirildiği arazi, Kızılırmak vadisinin sunduğu mineral zenginliği sayesinde tarımsal kalite açısından farklılık gösterir.

### **Toprak Özellikleri**

Yamula patlıcanı, Yemliha kasabası topraklarının özgün yapısı sayesinde yetişmektedir. Yapılan analizlerde:

- Toplam tuz %0,199, pH 8,42 düzeyinde olup hafif alkali özellik taşır.
- Kireç oranı %9,92’dir.
- Organik madde oranı %0,19 olup düşük seviyededir.
- Fosfor (P2O5) 1,32 kg/da, potasyum (K2O) 105,60 kg/da düzeyindedir.
- Demir, bakır, çinko ve mangan elementleri yeterli miktarlarda bulunur.

Bu özellikler, ürünün kabuk renginde ve meyve yapısında farklılık yaratan önemli unsurlardır.

### **İklim Özellikleri**

Yemliha kasabası 1093 metre rakımda olup, mikroklima özellikleri ile çevresinden ayrılır. [Kayseri](/tr/detay/kayseri-cirgalan-biberi-320b9/llms.txt)’nin 33 yıllık iklim verileri dikkate alındığında:

- Ortalama basınç: 892,3 hPa,
- Ortalama sıcaklık: 12,5 °C, yaz aylarında 20–24 °C,
- Ortalama yıllık yağış: 403,7 mm,
- Yılda 49 gün kar örtüsü, 6 gün kapalı gün, 9 gün açık gün tespit edilmiştir.

Üretim dönemi Nisan–Eylül aylarıdır.

### **Üretim Metodu**

Patlıcan ekimi, Nisan ayında fide dikimiyle başlar. Toprak 25–30 cm derinlikte hazırlanır ve çiftlik gübresiyle zenginleştirilir. İlkbaharda taban gübresi (DAP) ve yaz boyunca azotlu gübreler kullanılır. Sulama Temmuz ayı başında yoğunlaştırılır, sıra arası mesafe 60 cm olarak uygulanır.

Hasat Temmuz ayının son haftasında başlar ve Ekim ayının ilk haftasına kadar sürer. Bir sezonda dekardan 4–6 ton ürün alınabilir.

![Image](https://cdn.kureansiklopedi.com/media/uploads/2026/02/11/yamula-patlicani-d2480-009_2023%2F005_2023%2F04_Agustos%2F17%2F20230828_2_60038629_92252169.jpg)
*Yamula Patlıcanı Toplama Aşaması (Anadolu Ajansı)*

### **Denetim Mekanizması**

Yamula patlıcanının üretim ve pazarlaması; Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Yemliha Belediyesi ve Kayseri Kocasinan İlçesi Ziraat Odası tarafından denetlenmektedir. Denetim kapsamında ekim, gübreleme, sulama, zirai ilaçlama, hasat ve pazarlama süreci kontrol edilir. Özellikle Ağustos ayında yoğun hasat döneminde denetimler sıklaştırılır.

<!-- CONTEXT: Academic Sources and References for "Yamula Patlıcanı" -->

## Academic Sources and References

1. Anadolu Ajansı. “Pijamalı Patlıcanın Üretimi Yaygınlaşıyor.” AA. Erişim 14 Eylül 2025. https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/pijamali-patlicanin-uretimi-yayginlasiyor/2977522
2. Türk Patent ve Marka Kurumu. “Yamula Patlıcanı” Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Portalı. Erişim 14 Eylül 2025. https://ci.turkpatent.gov.tr/cografi-isaretler/detay/37985
3. Türk Patent ve Marka Kurumu. “Yamula Patlıcanı Coğrafi İşaret Belgesi (PDF)”. Erişim 14 Eylül 2025. https://ci.turkpatent.gov.tr/Files/GeographicalSigns/e6a06908-d8a1-42cd-8cef-dd3ec3a4019f.pdf

<!-- CONTEXT: Related Articles for "Yamula Patlıcanı" -->

## Related Articles

- [Kayseri (İl)](//detay/kayseri-il-3/llms.txt)
- [Kocasinan (İlçe)](//detay/kocasinan-ilce-61054/llms.txt)
- [İncesu Karaevrek Üzümü](//detay/incesu-karaevrek-uzumu-34288/llms.txt)