---
title: Peugeot Rifter
slug: peugeot-rifter-350d4
url: /detay/peugeot-rifter-350d4
type: article
language: Türkçe
entity:
  primary: Peugeot Rifter
  type: article
  disambiguation: Peugeot Rifter: Kompakt MPV ve hafif ticari araç.  Elektrikli ve benzinli seçenekler mevcut. Geniş iç mekan ve yüksek güvenlik.
  categories:
    - name: Taşıtlar Ve Ulaşım Teknolojileri
      slug: tasitlar-ve-ulasim-teknolojileri
      url: /kategori/tasitlar-ve-ulasim-teknolojileri
  tags:
    - EMP2 platformu
    - Peugeot Rifter
    - Elektrikli Versiyon
    - Güvenlik Sistemleri
    - MPV
author: Ömer Faruk Günay
created_at: 2025-07-08T16:35:56.650607+03:00
updated_at: 2026-03-30T16:57:34.058239+03:00
image: https://cdn.t3pedia.org/media/uploads/2025/07/08/b8nqcZuuoCJjvmpwyN6NTpLxgJZW0fvk.jpg
---

# Peugeot Rifter 

<!-- CONTEXT: KURE Information Cards for "Peugeot Rifter " -->

## KURE Information Cards

![RIFTER_1_D_2030x1146.jpg](https://cdn.t3pedia.org/media/uploads/2025/07/08/IqCTcWQvCsyORWHjL9yviHChduVZMTdp.jpg)
*Peugeot Rifter*

| Field | Value |
|-------|-------|
| Üretici(ler) | Peugeot |
| Şanzıman(lar) | 5 ve 6 İleri Manuel / EAT8 / Tek Oranlı Otomatik |
| Oturma Kapasitesi | 5–7 Kişi |
| Şarj Süresi | %80 Şarj 30 dk (100 kW DC) |
| Maksimum Hız | 135 km/sa (e-Rifter) |
| Batarya Kapasitesi | 50 kWh |
| Elektrikli Menzil | 280 km (WLTP, e-Rifter) |
| Segment | Kompakt MPV / Hafif Ticari Araç |
| Üretim Başlangıcı | 2018 |
| Motor Seçeneği(leri) | Benzinli,Elektrikli,Dizel |

<!-- CONTEXT: Article Content for "Peugeot Rifter " -->

## Article Content

[Peugeot Rifter](/tr/detay/peugeot-rifter-d5ecc/llms.txt), Fransız otomobil üreticisi [Peugeot](/tr/detay/peugeot-c4ac1/llms.txt) tarafından geliştirilen ve 2018 yılında tanıtılan bir kompakt MPV ve hafif ticari araç modelidir. Günümüzde K9 koduyla satışta olan Rifter, tamamen elektrikli versiyonu (e-Rifter) ile de üretilmektedir. EMP2 platformu üzerine inşa edilen bu araç, içten yanmalı ve elektrikli güç üniteleri ile Avrupa pazarında sunulmakta ve geniş aileler ile ticari kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

### **Tasarım ve Yapısal Özellikler**

Peugeot Rifter, Stellantis’in **EMP2 platformu** üzerinde inşa edilmiştir ve yüksek gövde rijitliği ile artırılmış yol tutuş performansı sunar. Araç, ön McPherson tipi bağımsız süspansiyon ve arka yarı bağımsız burulma kirişli süspansiyon sistemi ile donatılmıştır.

Gövde ölçüleri ve kapasiteler:

- **Standart Gövde (L1)**
    - Uzunluk: 4.403 mm
    - Genişlik: 1.848 mm
    - Yükseklik: 1.844 mm
    - Dingil Mesafesi: 2.785 mm
    - Bagaj Hacmi: 775 litre (arka koltuklar yerinde), 3.500 litre (koltuklar katlandığında)
- **Uzun Gövde (L2)**
    - Uzunluk: 4.753 mm
    - Genişlik: 1.848 mm
    - Yükseklik: 1.844 mm
    - Dingil Mesafesi: 2.975 mm
    - Bagaj Hacmi: 1.050 litre (arka koltuklar yerinde), 4.000 litre (koltuklar katlandığında)
- Hafif ticari sınıfındaki konumuna uygun olarak Rifter’ın boş ağırlığı 1.505–1.730 kg arasında değişmektedir. Azami yüklü ağırlık (GVWR) ise 2.350–2.400 kg seviyesindedir.
- Standart versiyonlar 15 ve 16 inç çelik jantlarla gelirken, üst donanımlarda 17 inç alaşım jantlar sunulmaktadır. Rifter’ın yerden yüksekliği 185 mm olup, bu değer aracın hafif arazi koşullarında da kullanılmasına olanak tanır.

![Image](https://cdn.kureansiklopedi.com/media/uploads/2025/07/08/hpP7hoCGttsR3b3TphhsdENhYM8fmspX.webp)
*Peugeot Rifter (Peugeot)*

### **Motor Seçenekleri ve Performans**

Peugeot Rifter, içten yanmalı ve elektrikli motor seçenekleriyle sunulmaktadır:

- **Benzinli Motor (Avrupa):**
    - 1.2L PureTech (EB2ADTD)
    - Güç: 81 kW (110 hp)
    - Maksimum Tork: 205 Nm
    - Şanzıman: 6 ileri manuel (BE4R)
- **Dizel Motorlar (Avrupa):**
- 1.5L BlueHDi (DV5RC)
    - Güç: 75 kW (100 hp) veya 96 kW (130 hp)
    - Maksimum Tork: 250–300 Nm
- Şanzıman: 5 ileri manuel (ML5T) veya 8 ileri otomatik EAT8 (AT8)
- **Elektrikli Versiyon (e-Rifter):**
    - Motor: Synchronous Electric Motor (Nidec Electric)
    - Güç: 100 kW (136 hp)
    - Maksimum Tork: 260 Nm
    - Batarya: 50 kWh lityum-iyon (CATL hücreler)
    - Elektrikli Menzil: 280 km (WLTP)
    - Şarj Süresi:
        - 100 kW DC hızlı şarj: %0-80 dolum yaklaşık 30 dakika
        - 11 kW AC: 5 saat (tam dolum)

Azami hız: 135 km/sa (e-Rifter), 170–185 km/sa (içten yanmalı versiyonlar).

### **İç Mekân ve Teknolojik Donanımlar**

Peugeot i-Cockpit tasarımıyla donatılan iç mekân, kompakt direksiyon simidi, yüksek konumlu gösterge paneli ve 8 inç dokunmatik ekran içerir.

- **Standart Donanımlar:**
    - 8 inç multimedya ekranı
    - Bluetooth ve USB bağlantısı
    - Manuel klima sistemi
    - Elektrikli park freni
    - Modüler 2. sıra koltuklar
- **Opsiyonel Donanımlar:**
    - 10 inç HD ekran
    - Çift bölgeli otomatik klima
    - Kablosuz telefon şarjı
    - Panoramik cam tavan
    - 7 koltuklu versiyon seçeneği

![Image](https://cdn.kureansiklopedi.com/media/uploads/2025/07/08/GLEJ5646th7CeXEfTesIsCjxbKGfSYG9.webp)
*Peugeot Rifter Konsol Tasarımı (Peugeot)*

### **Güvenlik ve Sürücü Destek Sistemleri**

Euro NCAP testlerinden 4 yıldız almış olan Rifter, gelişmiş sürüş destek sistemleriyle donatılmıştır.

- **Standart Sistemler:**
    - Elektronik Stabilite Programı (ESP)
    - Yokuş Kalkış Desteği (HSA)
    - Sürücü Yorgunluk Algılama Sistemi
    - Acil Durum Frenleme (AEB)
    - Trafik İşareti Tanıma Sistemi
- **Opsiyonel Sistemler:**
    - Adaptif Hız Sabitleyici (ACC)
    - Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSM)
    - Otomatik Park Asistanı
    - 180 derece geri görüş kamerası

### **Üretim ve Pazar Konumu**

Peugeot Rifter, İspanya’daki Stellantis Vigo tesisinde üretilmektedir. Model, [Citroën Berlingo](/tr/detay/citroen-berlingo-k9-2df9d/llms.txt), [Opel Combo Life](/tr/detay/opel-combo-08d65/llms.txt) ve Volkswagen Caddy gibi araçlarla aynı segmentte yer almaktadır. e-Rifter ise Avrupa’da şehir içi ticari taşımacılıkta ve özel kullanımda tercih edilen bir versiyondur.

<!-- CONTEXT: Academic Sources and References for "Peugeot Rifter " -->

## Academic Sources and References

1. Euro NCAP. “Peugeot Rifter – 2018 Test Results.” Euro NCAP, https://www.euroncap.com/en/results/peugeot/rifter/33736. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2025.
2. Peugeot Service Box. “Peugeot Rifter Technical Documentation.” Peugeot Service Box, https://public.servicebox.peugeot.com/APddb/index.html. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2025.
3. Peugeot Türkiye. “Peugeot Rifter Teknik Özellikler ve Donanımlar.” Peugeot Türkiye, https://www.peugeot.com.tr/peugeot-modelleri/rifter.html. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2025.
4. Peugeot UK. “Peugeot e-Rifter – Electric MPV Overview.” Peugeot UK, https://www.peugeot.co.uk/models/e-rifter.html. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2025.