---
title: Perşembe Yaylası
slug: persembe-yaylasi
url: /detay/persembe-yaylasi
type: article
language: Türkçe
entity:
  primary: Perşembe Yaylası
  type: article
  disambiguation: Perşembe Yaylası: Ordu'nun Aybastı ilçesindeki muhteşem yayla.  Doğa, tarih ve şenlikler!
  categories:
    - name: Coğrafya
      slug: cografya-2
      url: /kategori/cografya-2
  tags:
    - doğal güzellik
    - yayla
    - Ordu
    - Perşembe
    - Menderes
author: Ahsen Buyurkan
created_at: 2025-03-15T16:38:01.037816+03:00
updated_at: 2025-04-17T11:05:13.738353+03:00
---

# Perşembe Yaylası

<!-- CONTEXT: KURE Information Cards for "Perşembe Yaylası" -->

## KURE Information Cards

### KURE Information Card: Perşembe Yaylası

![pexels-eyupbelen-6174667.jpg](https://cdn.t3pedia.org/media/uploads/2025/03/15/5zcRGDWQiho2qfOW72gQhyQ01HYuziah.jpg)

| Field | Value |
|-------|-------|
| Önemli Özellikler | Doğal menderesleri ile ünlüdür, Tarihi Emir Kümbet Şehitliği bulunmaktadır, Yayla festivalleri ve doğa turizmi açısından önemli bir merkezdir. |
| Oluşumu | Doğal bir yayla olup binlerce yıl süren erozyon ve akarsu hareketleriyle şekillenmiştir. |
| Konum | Ordu ili,Türkiye,Karadeniz Bölgesi,Aybastı ilçesi |

<!-- CONTEXT: Article Content for "Perşembe Yaylası" -->

## Article Content

Perşembe Yaylası, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde, [Ordu](/tr/detay/ordu-2/llms.txt) iline bağlı Aybastı ilçesinde [yer](/tr/detay/yer-2/llms.txt) alan [önemli](/tr/detay/onemli-0325c/llms.txt) bir doğal ve turistik alanıdır. [Deniz](/tr/detay/deniz-750021/llms.txt) seviyesinden yaklaşık 1500 metre yükseklikte bulunan bu yayla, geniş [yeşil](/tr/detay/yesil-f37b9/llms.txt) çayırları, serin havası ve [meşhur](/tr/detay/meshur/llms.txt) menderesleriyle dikkat çeker. Özellikle [yaz](/tr/detay/yaz-3/llms.txt) aylarında [bölge](/tr/detay/bolge-2/llms.txt) halkı ve turistler için bir [cazibe](/tr/detay/cazibe-750146/llms.txt) merkezi haline gelmektedir.

### **Tarihçe**

Perşembe Yaylası’nın tarihi, bölgedeki ilk yerleşimlerin başladığı dönemlere kadar uzanmaktadır. Orta [Çağ](/tr/detay/cag-4/llms.txt)’dan itibaren özellikle Türkmen boylarının yaylak olarak kullandığı bilinen yayla, Osmanlı döneminde de önemini korumuştur. 20. yüzyıldan itibaren [modernleşme](/tr/detay/modernlesme/llms.txt) süreci ile [birlikte](/tr/detay/birlikte/llms.txt) yaylada çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenmeye başlanmıştır.

![Image](https://cdn.kureansiklopedi.com/media/uploads/2025/03/15/zydqCpzDgmekM1vHqlTHkQ5VQdZ3Jn6e.jpg)
*Perşembe Yaylası, Ordu, Türkiye. (Kaynak: EYÜP BELEN)*

### **Konumu ve Ulaşım**

Perşembe Yaylası, Ordu il merkezine yaklaşık 100 kilometre mesafede, Aybastı ilçesinin kuzeybatısında yer almaktadır. Ulaşım, Ordu ve [Samsun](/tr/detay/samsun-2/llms.txt) yönünden gelen [kara](/tr/detay/kara-749397/llms.txt) yollarıyla sağlanmaktadır. Son yıllarda yapılan [yol](/tr/detay/yol-3/llms.txt) çalışmaları sayesinde yaylaya ulaşım daha kolay hale gelmiştir.

### **Doğal Güzellikleri ve Menderesleri**

Perşembe Yaylası, özellikle doğal menderesleriyle ünlüdür. Dünyada az rastlanan bu tür menderesler, yaylanın coğrafi yapısını eşsiz kılmaktadır. Yeşilliklerin arasında kıvrılarak ilerleyen bu [su](/tr/detay/su-4/llms.txt) yolları, yaylaya görsel bir [şölen](/tr/detay/solen/llms.txt) sunar ve fotoğrafçılar ile doğa tutkunlarının ilgisini çeker.

![Image](https://cdn.kureansiklopedi.com/media/uploads/2025/03/15/GAzezwjimu5WN7EHxw988cHv0ALEoj7i.png)
*Menderes, Perşembe Yaylası, Ordu.*

### **Kültürel ve Tarihi Eserler**

Perşembe Yaylası, doğal güzelliklerinin yanı [sıra](/tr/detay/sira-3/llms.txt) tarihî yapılarıyla da dikkat çeker. Bölgede Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait kümbetler, eski mezarlar ve bazı dini yapılar bulunmaktadır. Bu eserler, yaylanın tarihî kimliğini pekiştirmektedir.

#### **Emir Kümbet Türbesi ve Efsanesi**

Emir [Kümbet](/tr/detay/kumbet-2/llms.txt) Türbesi, 1105 yılında **Danişmentoğlu Beyi Emir Danişment Gazi** komutasındaki ordunun, **Trabzon Rum Devleti** ile yaptığı savaşta şehit düşen [komutan](/tr/detay/komutan/llms.txt) **Emir Kümbet** anısına inşa edilmiştir. Bu [savaş](/tr/detay/savas-3/llms.txt), **Aybastı Perşembe Yaylası**’nda gerçekleşmiş olup, Danişment Gazi ve ordusu sayıca üstün [düşman](/tr/detay/dusman-3/llms.txt) karşısında büyük bir mücadele vermiştir.

Savaşta **6 bin asker** şehit düşmüş, Danişment Gazi ise yaralı olarak **Niksar**’a dönmüş ve bir [süre](/tr/detay/sure-750120/llms.txt) sonra vefat etmiştir. [Türbe](/tr/detay/turbe-3/llms.txt), savaş alanında şehit düşen askerlerin mezarlarıyla birlikte yer almakta ve her yıl anma törenleri düzenlenmektedir.

Bu türbe, **Danişmentlilerin Karadeniz’deki ilerleyişini ve Ordu topraklarına ilk girişini** simgeleyen önemli bir eserdir.

![Image](https://cdn.kureansiklopedi.com/media/uploads/2025/03/15/5K4eiAYNFQMnabB9b2lolIPusI1GxROj.png)
*Emir Kümbet Türbesi - Aybastı, Ordu.*

### **Perşembe Yaylası Şenlikleri**

Yaylada her yıl geleneksel olarak düzenlenen Perşembe Yaylası Şenlikleri, bölgenin en önemli etkinliklerinden biridir. Genellikle [temmuz](/tr/detay/temmuz-748429/llms.txt) ayında gerçekleştirilen bu şenliklerde [halk oyunları](/tr/detay/halk-oyunlari/llms.txt), [güreş](/tr/detay/gures-2/llms.txt) müsabakaları, konserler ve çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenir.

### **Perşembe Yaylası’nın Önemi**

Perşembe Yaylası, yalnızca doğal ve tarihi güzellikleri ile değil, aynı zamanda Karadeniz’in yayla turizmine katkı sağlayan önemli merkezlerden biri olmasıyla da dikkat çeker. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin sürdürüldüğü yayla, ekoturizm açısından da büyük bir potansiyele sahiptir.

<!-- CONTEXT: Academic Sources and References for "Perşembe Yaylası" -->

## Academic Sources and References

1. https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/peyzaj-manzara-doga-kirsal-bolge-6174667/
2. Anadolu Ajansı, "Menderesleriyle Ünlü Perşembe Yaylası Sıcaktan Bunalanlara Alternatif Tatil Rotası Oldu." Erişim Linki: https://www.aa.com.tr/tr/yasam/menderesleriyle-unlu-persembe-yaylasi-sicaktan-bunalanlara-alternatif-tatil-rotasi-oldu/2966734
3. Kültür ve Turizm Bakanlığı, "Perşembe Yaylası (Aybastı/Ordu)." Erişim Linki: https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/ordu/gezilecekyer/persembe-yaylasi-aybastiordu
4. Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, "Perşembe Yaylası - Menderesler (Aybastı/Ordu)." Erişim Linki: https://ordu.ktb.gov.tr/TR-130730/persembe-yaylasi---menderesler-aybastiordu
5. T.C. Aybastı Kaymakamlığı, "Menderesler ve Emir Kümbet Şehitliği." Erişim Linki: http://www.aybasti.gov.tr/menderesler-ve-emir-kumbet-sehitligi
6. T.C. Aybastı Kaymakamlığı, "Perşembe Yaylası." Erişim Linki: http://www.aybasti.gov.tr/persembe-yaylasi01
7. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı. “Emir Kümbet Türbesi Efsanesi.” Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü. Erişim linki: ordu.ktb.gov.tr.