---
title: Hatice Altuğ
slug: hatice-altug-d500a
url: /detay/hatice-altug-d500a
type: biography
language: Türkçe
entity:
  primary: Hatice Altuğ
  type: biography
  categories:
    - name: Nano Teknoloji
      slug: nano-teknoloji
      url: /kategori/nano-teknoloji
    - name: Bilim Ve Teknoloji
      slug: bilim
      url: /kategori/bilim
  tags:
    - haticealtuğ
    - altuğ
    - Nanofotonik
    - hatice
    - fizik
    - bilim insanı
    - Nanoteknoloji
author: Furkan Yılmaz
created_at: 2026-01-05T21:21:21.893498+03:00
updated_at: 2026-02-06T14:07:48.044690+03:00
image: https://cdn.t3pedia.org/media/uploads/2026/02/06/2tNquXhqD3pazdUpUh2gdePtCgUXAn2I.png
---

# Hatice Altuğ

> Hatice Altuğ (d. 1978), nanofotonik, biyosensörler ve optik fiziği alanlarında çalışan Türk fizikçi ve akademisyendir. Türkiye’de Bilkent Üniversitesi’nde fizik lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Stanford Üniversitesi’nden Uygulamalı Fizik alanında doktora derecesi almıştır. Kariyerinin bir bölümünde ABD’de Boston Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmış; daha sonra İsviçre’de École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) Biyomühendislik Enstitüsü’nde profesör olarak görev yapmıştır.

<!-- CONTEXT: KURE Information Cards for "Hatice Altuğ" -->

## KURE Information Cards

![Ekran görüntüsü 2026-02-06 140226.png](https://cdn.t3pedia.org/media/uploads/2026/02/06/xYtiNEqIkpogfyIGVBd0ybHpQHihOr5K.png)
*Hatice Altuğ*

| Field | Value |
|-------|-------|
| Doğum(Metin) | 1978 |
| Alan(lar) | Nanoteknoloji |
| Eğitim | Bilkent Üniversitesi (Türkiye)   Stanford Üniversitesi (ABD)   Harvard Medical School (ABD) |
| Ödül(ler) | 2020 - Rahmi M. Koç Bilim Madalyası,2011 - Amerikan Ulusal Bilim Vakfı - Başkanlık Erken Kariyer Ödülü,2012 - Adolph Lomb Madalyası |
| Görev Yeri | BioNanoPhotonic Systems Laboratory Direktörü |
| Ünvanı | Profesör Doktor |

<!-- CONTEXT: Article Content for "Hatice Altuğ" -->

## Article Content

[Hatice Altuğ](/tr/detay/hatice-altug-f6638/llms.txt), nanofotonik ve [optik biyosensörler](/tr/detay/biyosensor-21604/llms.txt) alanlarında çalışan Türk fizikçi ve akademisyendir. Fizik alanındaki çalışmaları, ışık–madde etkileşiminin nanoskalada incelenmesi ve bu etkileşimin biyolojik sistemlerin algılanmasına yönelik teknolojilere uygulanması üzerine odaklanmaktadır. Akademik kariyerini uluslararası araştırma kurumlarında sürdürmüş ve özellikle biyosensör teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarıyla tanınmıştır.

![Image](https://cdn.kureansiklopedi.com/media/uploads/2026/02/06/9crClE13X6M8JBV2I8ykFXKID3qVyuLR.png)
*Hatice Altuğ bebeklik dönemi (Youtube)*

### **Eğitim Hayatı ve Akademik Kariyeri**

Hatice Altuğ, lisans eğitimini 2000 yılında Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü'nde tamamlamıştır. Ardından Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek [Stanford Üniversitesi](/tr/detay/universite-4/llms.txt) Uygulamalı Fizik Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını gerçekleştirmiştir. 2007 yılında [Stanford Üniversitesi](/tr/detay/nanobilim/llms.txt)’nden doktora derecesini almıştır.

Doktora sonrası çalışmalarının ardından akademik kariyerine Boston Üniversitesi'nde devam etmiştir. 2007-2013 yılları arasında bu kurumun Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. 2013 yılında İsviçre'deki EPFL’ye geçiş yapan Altuğ, burada profesör unvanıyla araştırmalarına devam etmekte ve BIOS laboratuvarının liderliğini sürdürmektedir.

![Image](https://cdn.kureansiklopedi.com/media/uploads/2026/02/06/4dKNUUVFkbx5aGIHQziRNrXk7xv98yJL.png)
*Hatice Altuğ ve ailesi (Youtube)*

### **Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Alanları**

Altuğ’un çalışmaları temel olarak nanofotonik tekniklerin biyolojik bilimlere ve tıbbi tanı yöntemlerine uygulanmasını kapsamaktadır. Başlıca araştırma konuları şunlardır:

- **Nanofotonik Biyosensörler:** Etiket gerektirmeyen (label-free) ve yüksek hassasiyetli sensörlerin geliştirilmesi.
- **Plazmonik Metayüzeyler:** Işığın nano yapılarda hapsedilmesi yoluyla moleküler sinyallerin güçlendirilmesi.
- **Kızılötesi Spektroskopi:** Proteinlerin ve biyomoleküllerin yapısını incelemek için gelişmiş optik yöntemlerin kullanımı.
- **Laboratuvar-on-a-chip (Yonga üstü laboratuvar) Sistemleri:** Taşınabilir ve düşük maliyetli tanı cihazlarının tasarımı.

Bu çalışmalar, özellikle kanser gibi hastalıkların erken evre teşhisinde ve ilaç geliştirme süreçlerinde kullanılan [optik cihazların](/tr/detay/optik-bilimi/llms.txt) minyatürize edilmesini hedeflemektedir.

![Image](https://cdn.kureansiklopedi.com/media/uploads/2026/02/06/FqLxW6iwk3fi4wZd7jhVTGWQ6wqhSlog.png)
*Hatice Altuğ, Optical Society of America (OSA) Adolph Lomb Madalyası alırken (Youtube)*

### **Ödüller ve Başarılar**

Akademik çalışmaları nedeniyle uluslararası düzeyde pek çok ödülün sahibi olan Altuğ, 2011 yılında ABD Başkanı Barack Obama tarafından verilen "Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler için Başkanlık Kariyer Ödülü"ne (PECASE) layık görülmüştür. Ayrıca 2024 yılında Türkiye’de Koç Üniversitesi tarafından verilen "Koç Üniversitesi Dönem Madalyası"nın sahibi olmuştur. Kazandığı diğer önemli ödüller ve destekler şunlardır:

- Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) Consolidator Grant ve Proof of Concept Grant destekleri.
- ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF) CAREER Ödülü.
- Popüler Bilim (Popular Science) dergisi tarafından "En Parlak 10 Bilim İnsanı" listesine seçilmesi.
- Optical Society of America (OSA) Adolph Lomb Madalyası.

<!-- CONTEXT: Academic Sources and References for "Hatice Altuğ" -->

## Academic Sources and References

1. Digital Age. “Türk Kadın Fizikçilerin Madonnası Keşiflere Doymuyor.” Erişim tarihi 4 Ocak 2026. https://digitalage.com.tr/turk-kadin-fizikcilerin-madonnasi-kesiflere-doymuyor/
2. ICFO – The Institute of Photonic Sciences. “Hatice Altug.” Erişim tarihi 4 Ocak 2026. https://www.icfo.eu/es/event/3013/hatice-altug/
3. Koç Üniversitesi Bilim Madalyası. “Prof. Dr. Hatice Altug.” Erişim tarihi 4 Ocak 2026. https://bilimmadalyasi.ku.edu.tr/prof-dr-hatice-altug/
4. TGRT Haber. “Dünyada Ses Getiren Başarılara Sahip Prof. Dr. Hatice Altug Kimdir? Hangi Ödülleri Aldı, Nerelerde Eğitim Aldı?” Erişim tarihi 4 Ocak 2026. https://www.tgrthaber.com/mavikadin/dunyada-ses-getiren-basarilara-sahip-prof-dr-hatice-altug-kimdir-hangi-odulleri-aldi-nerelerde-egitim-aldi/
5. Youtube. "Prof. Dr. Hatice Altuğ - Rahmi M. Koç Bilim Madalyası Sahibi (2020)" Erişim tarihi 6 Şubat 2026.
6. École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL). “Hatice Altug.” Erişim tarihi 4 Ocak 2026. https://people.epfl.ch/hatice.altug?lang=en